دفاتر رسمی

دفاتر رسمی

دفاتر رسمی خود به سه دسته تقسیم می شوند. دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر اندیکاتور.
به طور کلی شاید برای شما سوال باشد که اعلام وضعیت فعلی به دفاتر پلمپ چه لزومی دارد؟ باید بدانید کارهای اداری همگی به یکدیگر مرتبط هستند و باعث پیشرفت شما می شوند به طور مثال برای این که شرکت شما رتبه بندی شود باید پیشینه ی مثبتی داشته باشید و از دفاتر پلمپ نامه داشته باشید.

دفتر روزنامه

دفتر روزنامه مهم‌ ترین و اصلی ترین دفتر قانونی به شمار می‌ رود. این دفتر از جمله دفاتری است که باید به آن توجه شود و هر فعال اقتصادی باید به صورت روزانه همه طلب ‌ها، بدهی‌ ها، مبادلات تجاری و معاملات مربوط به اسناد تجاری از جمله خرید، فروش، ضمانت و… را در آن ثبت کنید علاوه بر تمام این‌ ها صادرات، واردات و تنخواه نیز در این دفتر قید می ‌گردد.
دو نوع دفتر روزنامه وجود دارد که شامل 1- دفتر روزنامه عمومی 2- دفتر روزنامه اختصاصی می شود. برای طی کردن مراحل دفاتر پلمپ باید به این دفاتر سر بزنید.

دفتر روزنامه اختصاصی

در این دفتر تمام عملیات های مختلف به صورت تفکیک شده بر اساس نوع معامله ثبت می‌ شود. دفتر روزنامه عملیات ‌های مالی خرید، دفتر روزنامه عملیات ‌های مالی فروش، دفتر روزنامه پرداخت ‌های نقدی یا دریافت ‌های نقدی هر کدام دفتر روزنامه اختصاصی دارند.

دفتر کل

دفتر کل نوعی دفتر است که کلیه عملیات مالی ثبت شده در دفتر روزنامه به آن منتقل خواهد شد. دفتر کل همان دفتری است که برای بررسی پلمپ دفاتر صورت‌ های مالی و مانده ‌حساب از آن استخراج می‌ شود. هر حساب در دفتر کل یک صفحه اختصاصی دارد و معاملات ثبت‌ شده در دفتر روزنامه باید حداقل هفته‌ ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج شده و با تعیین نوع معامله به طور خلاصه به صفحه مخصوص آن حساب در دفتر کل منتقل شود.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شماره تماس