7 اشتباه خطرناک در مورد دریافت دفاتر قانونی (بخش اول)

7 اشتباه خطرناک در مورد دریافت دفاتر قانونی (بخش اول)

همانطور که می دانید پروسه ی دریافت ثبت شرکت و مشهور شدن یک شرکت طولانی است و برای این که صاحب یک شرکت موفق و بزرگ و شناخته شده باشید نیازمند یکسری مدارک و فعالیت های قانونی هستید که یکی از آن ها انجام به موقع درخواست پلمپ دفاتر و ثبت اظهارنامه در مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی است. این کارها باعث کمک به پیشرفت شرکت است و برای مشهور شدن باید در رتبه بندی شرکت ها حضور داشته باشید تا شرکت شما هم رتبه بندی شود.

۱- نگرفتن و یا دیر گرفتن دفاتر قانونی

طبق آئین نامه ماده ۹۵ ق م م افرادی که مشمول نگهداری دفاتر قانونی هستند باید قبل از شروع سال مالی بعد دفاتر خود را پلمپ کرده و اخذ نمایند. اگر بعد از تاریخ تعیین شده دفاتر قانونی را اخذ کنند و فعالیت تجاری در سال بعدی داشته باشند دفاترشان ماخوذه و مردود می شود و مبنای رسیدگی مالیاتی قرار نخواهد گرفت.

۲- تاخیر ثبت رویدادهای مالی بیش از حد مجاز

بر اساس مفاد آئین اجرایی ماده ۹۵ ق م م تاخیر قابل قبول و مجاز در ثبت رویدادهای مالی ۱۵ روز می باشد و چنانچه رویدادی که از اهمیت زیادی برخوردار است بیش از حد مجاز در دفاتر قانونی ثبت شود؛ موجب بی اعتباری دفاتر قانونی می شود. بنابر این به زمان بندی های مجاز دقت کنید.

۳- جا انداختن سند حسابداری و یا آرتیکل هنگام ثبت در دفاتر قانونی

یکی از اشتباهات دفتر نویسی این است که هنگام ثبت دفاتر قانونی سند حسابداری و یا یکی از آرتیکل های سند مرکب از قلم افتاده و ثبت نشده است.

۴-مغایرت بین اطلاعات دفاتر با اطلاعات نرم افزار حسابداری

یکی از مواردی که باید بیشتر به آن توجه کنید این است که نباید مغایرت بین اطلاعات موجود در دفتر روزنامه و کل و اطلاعات نرم افزار حسابداری باشد که در این صورت موجب رد دفاتر قانونی می شود.

برای مطالعه ی ادامه این مقاله می توانید به بخش بعد مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شماره تماس